Na temelju točke VIII. Odluke Vlade Republike Hrvatske o osnivanju Savjeta za razvoj civilnoga društva („Narodne novine“ br. 140/2009, 42/2012, 61/2014 i 62/2017) Savjet za razvoj civilnoga društva na sjednici  održanoj 20. svibnja 2020., donio je 

 

POSLOVNIK

SAVJETA ZA RAZVOJ  CIVILNOGA DRUŠTVA

 

I.                  Opće odredbe

 

Članak 1.

(1) Savjet za razvoj civilnoga društva (u daljnjem tekstu: Savjet) kao savjetodavno  tijelo Vlade Republike Hrvatske Poslovnikom Savjeta (u daljnjem tekstu: Poslovnik) uređuje prava i obveze članova Savjeta, izbor, prava i obveze predsjednika Savjeta i zamjenika predsjednika Savjeta, pripremu i način sazivanja sjednice, tijek sjednice i način odlučivanja, radne skupine Savjeta, pitanja financijske i organizacijske potpore članovima Savjeta, postupak kandidiranja i izbora predstavnika organizacija civilnoga društva u povjerenstva, savjetodavna ili radna tijela na zahtjev tijela državne uprave, ureda Vlade i drugih tijela javne vlasti, kriterije i postupak kandidiranja i izbora članova i zamjenika članova Savjeta iz reda udruga i ostalih organizacija civilnoga društva te druga pitanja ustroja i rada Savjeta.

(2) Riječi i pojmovni sklopovi u ovom Poslovniku koji imaju rodno značenje bez obzira jesu li korišteni u muškom ili ženskom rodu odnose se na jednak način na muški i ženski rod.

 

Članak 2.

Odredbe ovoga Poslovnika odnose se na članove Savjeta i njihove zamjenike, te ostale osobe koje sudjeluju u radu Savjeta i njegovih radnih skupina.

 

                                                                                                   I.            Prava i obveze članova Savjeta

 

Članak 3.

Svi članovi  u radu Savjeta imaju jednaka prava i obveze bez obzira jesu li imenovani na prijedlog tijela državne uprave i ureda Vlade Republike Hrvatske, udruga i drugih organizacija civilnoga društva ili Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske (dalje u tekstu: Ured za udruge).

 

Članak 4.

(1) Članovi Savjeta dužni su redovito prisustvovati sjednicama Savjeta, a sukladno poslovnim i osobnim obvezama aktivno se uključivati u rad radnih skupina Savjeta i drugih oblika rada i aktivnosti Savjeta.

(2) Članovi Savjeta dužni su opravdati svoj nedolazak na sjednice Savjeta unaprijed predsjedniku Savjeta, kao i Uredu za udruge, te osigurati da sjednici Savjeta bude nazočan njegov izabrani zamjenik, o čemu predsjednik izvještava Savjet na početku sjednice.

 

Članak 5.

(1) Član Savjeta odnosno zamjenik člana ima pravo podnijeti ostavku.

(2) Ostavka se podnosi pisanim putem Uredu za udruge i predsjedniku Savjeta.

 

Članak 6.

(1) Savjet će donijeti odluku o pokretanju postupka za izbor novog člana ili zamjenika člana Savjeta u slučaju da:

-          prihvati ostavku člana odnosno zamjenika člana Savjeta

-          član i zamjenik člana Savjeta neopravdano izostanu sa sjednice Savjeta dva puta uzastopno odnosno tri puta u tijeku tekućeg mandata Savjeta.

(2) Odluka o pokretanju postupka za izbor novog člana ili zamjenika člana Savjeta upućuje se Uredu za udruge koji provodi postupak izbora na temelju iste procedure kojom je izabran i prethodni član ili zamjenik člana Savjeta. Ured za udruge o svemu izvješćuje Vladu Republike Hrvatske i predlaže razrješenje dosadašnjeg, odnosno imenovanje novog člana ili zamjenika člana  Savjeta. 

 

                      II.              Izbor, prava i obveze predsjednika  i zamjenika predsjednika  Savjeta

 

Članak 7.

(1) Savjet bira Predsjednika iz reda članova Savjeta – predstavnika udruga i drugih organizacija civilnog društva.

(2) Savjet bira zamjenika predsjednika Savjeta iz reda predstavnika tijela državne uprave i ureda Vlade Republike Hrvatske.

 

Članak 8.

(1)Isticanje kandidata za predsjednika i zamjenika predsjednika Savjeta je javno. Glasovanje o istaknutim kandidatima u slučaju kada je istaknuto više od jednog kandidata obavlja se tajno. Izabran je kandidat koji je dobio natpolovičnu većinu ukupnog broja članova Savjeta.

(2) Članovi odnosno zamjenici članova Savjeta tajno glasuju na glasačkim listićima na kojima navode ime kandidata predloženog za predsjednika i potpredsjednika Savjeta. Predstavnici Ureda za udruge zaduženi su za prebrojavanje glasačkih listića.

(3) Ukoliko nakon glasovanja niti jedan kandidat nema potrebnu većinu svih članova Savjeta, glasovanje će se ponoviti nakon osobnog predstavljanja kandidata. Ukoliko nakon ponovljenog glasovanja niti jedan kandidat nema potrebnu većinu, novo isticanje kandidata i glasovanje održava se na prvoj sljedećoj sjednici Savjeta koju će sazvati ravnatelj Ureda za udruge.

 

Članak 9.

(1) Predsjednik predlaže dnevni red sjednice Savjeta, brine o poštivanju Poslovnika  i usvojenoga dnevnog reda, utvrđuje raspored izvještavanja i rasprava po pojedinim pitanjima, daje riječ sudionicima rasprave i formulira prijedlog odluka koje zatim daje na glasovanje.

 (2) Zamjenik predsjednika Savjeta obavlja poslove predsjednika u njegovom odsustvu, te predstavlja Savjet u pitanjima za koja dobije mandat  članova odnosno predsjednika Savjeta.

(3) Ukoliko predsjednik Savjeta podnese ostavku, zamjenik predsjednika obavlja poslove predsjednika Savjeta do izbora novog predsjednika.

 

                                                                 III.         Priprema i način sazivanja i rada sjednica Savjeta

 

Članak 10.

(1) Savjet radi na sjednicama koje saziva i vodi predsjednik Savjeta, a u slučaju njegove odsutnosti ili spriječenosti zamjenik predsjednika Savjeta ili uz suglasnost članova Savjeta ravnatelj Ureda za udruge.

(2) Savjet odluke, donosi na sjednicama ili izjašnjavanjem članova odnosno zamjenika članova Savjeta putem elektroničke pošte, u slučaju iz članka 13. stavak 5. ovog Poslovnika ili kada se glasuje o predloženim kandidatima sukladno članku 22. Poslovnika.

(3) Stručne, administrativne, financijske i tehničke poslove u pripremanju i sazivanju sjednica  i radnih tijela Savjeta obavlja Ured za udruge. Ured za udruge prikuplja informacije i materijale potrebne za donošenje odluka Savjeta, te ostalu dokumentaciju nužnu za ispunjavanje zadaća Savjeta, kao i za provođenje odluka Savjeta.

(4) Svi službeni dokumenti vezani uz rad Savjeta izrađuju se na memorandumu Savjeta.

(5) Memorandum Savjeta u gornjem lijevom kutu ima grb Republike Hrvatske i ispod njega tekst Vlada Republike Hrvatske Savjet za razvoj civilnoga društva. U donjem dijelu memoranduma nalazi se adresa sjedišta, telefon i telefaks Ureda za udruge i e-mail adresa Savjeta. 

 

Članak 11.

(1) Sjednice Savjeta se održavaju po potrebi, a najmanje jednom u tri mjeseca. Poticaj za sazivanje sjednice pisanim putem mogu dati Vlada Republike Hrvatske, Ured za udruge i član Savjeta uz potpis minimalno 1/3 članova Savjeta. U tom slučaju predsjednik je dužan sazvati sjednicu u roku od 30 dana od dana podnošenja pisanog zahtjeva.

(2) Sjednica Savjeta saziva se pozivom u pisanom obliku koji obvezno sadrži naznaku mjesta i datuma održavanja te vremena početka sjednice i prijedlog dnevnog reda. Uz poziv se upućuju radni materijali o pitanjima iz prijedloga dnevnog reda zakazane sjednice.

(3) Prijedlog dnevnog reda sjednice Ured za udruge šalje članovima Savjeta elektroničkom poštom sedam dana uoči sjednice, a radni materijali dostavljaju se elektroničkom poštom u pravilu tri radna dana uoči sjednice.

(4) Za pripremu pojedinih točaka dnevnog reda predsjednik Savjeta može zadužiti radna tijela Savjeta ili Ured za udruge.

(5) Za uvodna izlaganja o pojedinoj točki dnevnog reda može se pozvati vanjskog stručnjaka, predstavnika tijela državne uprave ili predstavnika druge relevantne institucije.

(6) Zapisnik na sjednicama Savjeta vodi službenik Ureda za udruge, a sažetak se objavljuje na mrežnoj stranici Ureda za udruge, na podstranici Savjeta.

 

Članak 12.

(1) Na sjednicu Savjeta pozivaju se isključivo članovi Savjeta , dok zamjenici članova su nazočni na sjednici samo u slučaju spriječenosti članova ,a predsjednik  može pozvati i druge osobe koje svojim sudjelovanjem mogu pridonijeti radu Savjeta bez prava odlučivanja, ako za isto postoje prostorni i tehnički uvjeti.

(2) Na tematsku sjednicu Savjeta mogu se pozvati i vanjski suradnici, posebice stručnjaci s područja razvoja civilnoga društva kao i predstavnici nadležnih tijela državne uprave, bez prava odlučivanja.

(3) Članovi  Savjeta raspravljaju o temama utvrđenim dnevnim redom. Gosti raspravljaju samo o temama koje se odnose na njihov djelokrug.

(4) Na početku sjednice predsjedavajući upoznaje članove Savjeta s drugim osobama koje su gosti na toj sjednici te uz koje točke dnevnoga reda su nazočni.

(5) Gosti sudjeluju u raspravi samo za one točke za koje su pozvani, bez prava glasa.

(6) Dopuštenje za raspravu daje predsjednik Savjeta prema redoslijedu prijavljenih.

 

Članak 13.

(1) Savjet pravovaljano odlučuje ako je sjednici nazočno više od polovice svih članova odnosno zamjenika članova Savjeta.

(2) Predsjednik ili zamjenik mogu odlučiti da se sjednica Savjeta održi i bez nazočnosti većine svih članova. Odsutni članovi Savjeta glasaju tijekom slijedeća 3 radna dana elektroničkom poštom.

(3) Savjet svoje odluke,  donosi natpolovičnom većinom glasova nazočnih članova odnosno zamjenika članova Savjeta, osim ako ovim Poslovnikom nije predviđena druga potrebna većina.

(4) Savjet donosi odluke, javnim glasovanjem, osim u slučaju kada odluči da o pojedinom pitanju glasuje tajno i u slučajevima utvrđenim ovim Poslovnikom.

(5) Iznimno, sjednice Savjeta mogu se održati i tako da se većina članova Savjeta o predloženim točkama dnevnog reda izjašnjava elektroničkom poštom.

 (6) Glasovanje elektroničkom poštom smatra se javnim glasovanjem i o rezultatima glasovanja na isti način obavještavaju se svi članovi Savjeta. 

(7) Kada to posebne okolnosti zahtijevaju sjednica Savjeta može se održati i putem alata za održavanje virtualnih sastanaka.

 

Članak 14.

(1) Na početku sjednice Savjeta usvaja se dnevni red.

(2) Na početku svake sjednice usvaja se zapisnik s prošle sjednice koji se u razdoblju između sjednica usuglašava elektroničkom prepiskom, pri čemu članovi Savjeta ispravke trebaju poslati Uredu za udruge najkasnije tri dana uoči sjednice. 

(3) Savjet usvaja dnevni red te zapisnik prethode sjednice Savjeta javnim glasovanjem natpolovičnom većinom glasova nazočnih članova odnosno zamjenika članova Savjeta. Pri javnom glasovanju članovi odnosno zamjenici članova Savjeta, podizanjem ruke potvrđuju jesu li su za, protiv ili suzdržani.

(4) Na kraju svake sjednice, Savjet određuje okvirni datum održavanja i okvirne teme za raspravu na sljedećoj sjednici. 

(5) Jednom godišnje Savjet usvaja izvješće o svom radu i podnosi ga Vladi Republike Hrvatske do 31. ožujka tekuće godine za prethodnu godinu.

 

Članak 15.

(1) Savjet može na dnevni red svoje sjednice staviti i prijedlog točke dnevnog reda ili predstavku, koju je u pisanom obliku s prijedlogom postupanja Savjeta po određenom pitanju koje je od općeg, zajedničkog interesa za organizacije civilnoga društva, i priloženim dodatnim materijalima elektroničkim putem ili poštom Savjetu uputila organizacija civilnoga društva. 

(2) Savjet će se pisanim putem očitovati o svakom prijedlogu i predstavci u roku od dva mjeseca od primitka predstavke.

 

Članak 16.

(1) Sjednice Savjeta su u pravilu javne.

(2) Zainteresirani predstavnici organizacija civilnoga društva mogu prisustvovati sjednicama Savjeta uz odobrenje predsjednika Savjeta.

(3) Predstavnici organizacija civilnoga društva dužni su pismeno najaviti svoju nazočnost , odnosno nazočnost svojih predstavnika na sjednici Savjeta najkasnije tri dana prije održavanja sjednice. Dužni su navesti svoje ime i prezime, kao i jednake podatke za svaku osobu koja će biti nazočna sjednici.

(4) Predsjednik Savjeta ili Ured za udruge može ograničiti broj predstavnika koji prisustvuju sjednici zbog prostornih uvjeta i održavanja reda na sjednici ili drugih objektivnih razloga.

 (5) U slučaju narušavanja reda na sjednici , predsjednik Savjeta dužan je osigurati red na način da se štiti dostojanstvo svih članova i zamjenika Savjeta , te predsjednik može izreći opomenu, oduzimanje riječi i udaljavanje sa sjednice.

(6) Predsjednik Savjeta ili član Savjeta kojeg on ovlasti mogu davati službene izjave o radu Savjeta i održavati konferencije za novinare.

 

                                               V. Radne skupine Savjeta

 

Članak 17.

(1) S ciljem pripreme i obrade pojedinih tema za raspravu o nekom pitanju na sjednici ili za praćenje nekog područja Savjet može osnovati svoje stalne ili povremene radne skupine.

(2)  Radne skupine osnivaju se odlukom Savjeta.

(3) Savjet osniva stalne radne skupine s godišnjim ciljevima i zadaćama te povremene radne skupine, s kratkoročnim zadacima. Sastav radnih skupina temelji se na dobrovoljnim prijavama članova i zamjenika članova Savjeta.

(4) Članovi stalnih radnih skupina među sobom odabiru koordinatora kojeg Savjet potvrđuje na svojoj prvoj sjednici nakon osnutka radne skupine. Savjet odabire i imenuje koordinatora povremene radne skupine prilikom osnutka te radne skupine.

(5 O radu radnih skupina koordinatori redovito izvješćuju Savjet usmenim putem, a pisano izvješće za Savjet pripremaju jednom godišnje do 31. siječnja naredne godine za rad stalnih radnih skupina u protekloj godini, odnosno po završetku zadaća povremene radne skupine.

(6)  Stručne i tehničke poslove za potrebe stalnih i povremenih radnih skupina obavlja Ured za udruge.

                                                                  

Članak 18.

(1) U radu radne skupine pored članova Savjeta mogu sudjelovati i vanjski članovi, koje mogu predložiti članovi Savjeta.

(2) Broj vanjskih članova radne skupine nije ograničen, ali vanjski članovi sudjeluju u radu radne skupine bez prava odlučivanja.

(3) Radna skupina svoje odluke, donosi javnim glasanjem na sastancima radne skupine, natpolovičnom većinom glasova nazočnih članova koji imaju pravo glasa.

(4) Iznimno, članovi radne skupine mogu se o predloženim točkama dnevnog reda izjašnjavati putem elektroničke pošte.

 

VI.            Financijska i organizacijska potpora članovima Savjeta

 

Članak 19.

(1) Članovi Savjeta ne primaju novčanu naknadu za sudjelovanje na sjednicama Savjeta.

(2) Članovima Savjeta iz reda organizacija civilnoga društva koji žive izvan Zagreba, Ured za udruge nadoknadit će troškove prijevoza u visini troškova putovanja autobusom ili vlakom kao i pripadajući iznos dnevnice za sva putovanja u vezi rada Savjeta, a po odluci Savjeta.

(3) Članovi radnih tijela Savjeta mogu primati naknade za stručni rad u radnim skupinama u skladu s raspoloživim proračunskim sredstvima.

(4) Proračunska sredstva za rad Savjeta, na poziciji Ureda za udruge, planiraju se i troše uz administrativnu pomoć Ureda za udruge.

 

Članak 20.

Predstavnici udruga i drugih organizacija civilnoga društva u Savjetu dužni su, uz administrativnu pomoć Ureda za udruge i tijela državne uprave, održavati redovnu komunikaciju s udrugama u svom području.

 

VII.  Postupak kandidiranja i izbora predstavnika organizacija civilnoga         društva u povjerenstva, savjetodavna ili radna tijela na zahtjev tijela državne uprave, ureda Vlade i drugih tijela javne vlasti

 

Članak 21.

(1) Ukoliko tijelo državne uprave, ured Vlade ili drugo tijelo javne vlasti dostavi Savjetu za razvoj civilnoga društva (preko Ureda za udruge) zahtjev za imenovanje predstavnika organizacija civilnoga društva u povjerenstvo, savjetodavno ili radno tijelo, rok za podnošenje kandidatura u pravilu ne može biti kraći od 3 dana , a rok za kandidiranje i izbor u pravilu ne može biti kraći od 7 dana.

(2) (Glasovanje za prijedloge za imenovanje predstavnika organizacija civilnoga društva mogu se vršiti na sjednici Savjeta ili elektroničkim putem.

(3) Ukoliko se glasovanje vrši na sjednici, odsutnim članovima Savjeta omogućuje se dopisno glasovanje ili glasovanje tijekom slijedeća 3 radna  dana elektroničkom poštom.

 

Članak 22.

Postupak kandidiranja i izbora predstavnika organizacija civilnoga društva u povjerenstva, savjetodavna ili radna tijela na zahtjev tijela državne uprave, ureda Vlade i drugih tijela javne vlasti:

1)      Ured za udruge prosljeđuje zahtjev za predlaganje predstavnika organizacija civilnoga društva članovima Savjeta (i njihovim zamjenicima) elektroničkom poštom i navodi rok u kojem članovi Savjeta trebaju dostaviti prijedloge kandidata u traženo tijelo (obrazac sadrži: ime i prezime, organizacija civilnoga društva iz koje dolazi predloženi član, kontakti i kratak životopis). Članovi Savjeta konzultiraju podsektor kojeg predstavljaju, kako bi se kandidirali stručni predstavnici.

2)      Zahtjev se, kao informacija, objavljuje i na internetskoj stranici Ureda za udruge, na podstranici Savjeta.

3)      Predstavnici udruga prijedlog kandidata dostavljaju direktno Uredu za udruge ili preko članova Savjeta koji predstavljaju podsektor u kojem organizacija civilnoga društva djeluje, odnosno iz kojeg se traži kandidat u radno tijelo.

4)      Prijedloge kandidata članovi Savjeta šalju Uredu za udruge elektroničkom poštom.

5)      Izbor predstavnika organizacija civilnoga  društva u povjerenstva, savjetodavna ili radna tijela na zahtjev tijela državne uprave, ureda Vlade i drugih tijela javne vlasti provodi se javnim glasovanjem.

6)      Ured za udruge će na osnovu pristiglih (elektroničkih) glasova obavijestiti članove Savjeta o rezultatima glasovanja.

7)      Da bi glasovanje bilo važeće, potreban je odaziv natpolovične većine članova Savjeta ili njihovih zamjenika ukoliko član Savjeta nije u mogućnosti glasovati.

8)      Na mrežnoj stranici Ureda za udruge, na podstranici Savjeta, objavljuju se rezultati izbora.

9)      Ured za udruge šalje dopis tijelu koje je poslalo zahtjev o rezultatima izbora i drugim potrebnim podacima.

10)  Procedura konačnog imenovanja i daljnja suradnja s izabranim predstavnicima u nadležnosti je podnositelja zahtjeva.

 

VIII.    Kriteriji i postupak kandidiranja i izbora članova Savjeta iz reda udruga i ostalih organizacija civilnog društva

 

Članak 23.

Kriteriji za isticanje kandidata za člana Savjeta i zamjenika člana iz reda udruga i drugih organizacija civilnoga društva su:

   da je punoljetni državljanin Republike Hrvatske,

   da nije dužnosnik političke stranke i

   da ima minimalno tri godine djelatnog iskustva u području djelovanja udruge ili druge organizacije civilnog društva koje predstavlja.

 

Članak 24.

Postupak kandidiranja i izbora članova Savjeta i njihovih zamjenika iz reda udruga i drugih organizacija civilnog društva provodi se najkasnije tri mjeseca prije isteka mandata Savjeta na način da:

1) Ured za udruge provodi postupak javnog poziva za isticanje i izbor kandidata za članove Savjeta iz reda udruga i drugih organizacija civilnoga društva.

2)    Ured za udruge na svojim internetskim stranicama i putem sredstava javnog priopćavanja, objavljuje poziv za isticanje kandidata za predstavnike udruga i njihove zamjenike u Savjetu, s opisom načina kandidiranja i izbora te rokovima.

3)    Udruge i druge organizacije civilnog društva predlažu kandidate isključivo za područje u kojem djeluju. Kandidate može isticati samo udruga koja je upisana u Registar udruga Republike Hrvatske, ima usklađen statut sa Zakonom o udrugama, čije su osobe ovlaštene za zastupanje u mandatu i koja je upisana u Registar neprofitnih organizacija. Svaka organizacija civilnoga društva, udruga odnosno formalna mreža ili savez udruga može istaknuti samo po jednog kandidata za člana i zamjenika člana Savjeta. U suprotnom se kandidatura smatra nevažećom.

4)    Podatke o istaknutim kandidatima za člana Savjeta i zamjenika, udruge i druge organizacije civilnoga društva šalju poštom Uredu za udruge, a kandidatura treba sadržavati sljedeće:

     popunjeni standardizirani obrazac za isticanje kandidata dostupan na internetskoj stranici Ureda za udruge,

     životopis kandidata na standardiziranom obrascu,

     pismo motivacije kandidata s opisom načina komunikacije i informiranja svog područja u slučaju da bude izabran za člana Savjeta odnosno zamjenika člana,

     potvrdu o aktivnom djelovanju (profesionalnom i/ili volonterskom) u odgovarajućem području djelovanja udruge ili druge organizacije civilnog društva kontinuirano najmanje tri godine, ovjerenu od odgovorne osobe u udruzi ili drugoj organizaciji civilnog društva.

5)    Trajanje postupka isticanja kandidata za članove Savjeta i zamjenike bit će navedeno u pozivu, a ne može biti kraće od 15 dana. U roku 15 dana od isteka roka za kandidiranje Ured za udruge pregledava prijave pristigle u roku i utvrđuje zadovoljavaju li formalne uvjete zadane pozivom te priprema listu važećih kandidatura.

6)    Ured za udruge na svojim internetskim stranicama objavljuje sve važeće kandidature s pozivom udrugama da daju svoj glas jednom kandidatu i njegovom zamjeniku istaknutom u području njihova djelovanja. Ujedno se objavljuju i nevažeće nominacije te određuje rok od 8 dana za prigovore.

7)    U roku od 15 dana od objave poziva za glasovanje, udruge i druge organizacije civilnoga društva poštom šalju svoj glas za jednog kandidata na standardiziranom obrascu za glasovanje, dostupnom na internetskim stranicama Ureda. Udruga i druga organizacija civilnoga društva može glasovati samo za kandidata i njegovog zamjenika istaknutog u području u kojem djeluje, pri čemu formalne mreže i savezi, kao i udruge, imaju jedan glas.

8)    Ured za udruge za izbor članova Savjeta  utvrđuje broj glasova prispjelih u zadanom roku za sve istaknute kandidate, prebrojava glasove po područjima i priprema popis kandidata s najvećim brojem glasova po područjima iz točke IV. b) Odluke o osnivanju Savjeta za razvoj civilnoga društva te konačne rezultate kandidacijskog i izbornog postupka dostavlja Vladi  Republike Hrvatske na daljnji postupak imenovanja.

9)    Ured za udruge na svojoj mrežnoj stranici, podstranici Savjeta, objavljuje:

   popis kandidata s najvećim brojem glasova koji će biti predloženi Vladi Republike Hrvatske za imenovanje za člana i zamjenika člana Savjeta ispred pojedinog područja

   popis ostalih kandidata s brojem dobivenih glasova.

 

 

IX.           Završne odredbe

 

Članak 25.

Poslovnik se mijenja i dopunjava na način i po postupku njegovog donošenja.

 

Članak 26.

Ovaj Poslovnik stupa na snagu danom donošenja.

 

Članak 27.

Značenje pojma glasovanje elektroničkom poštom može biti zamijenjena glasovanjem elektroničkim sustavom.

 

Članak 28.

Poslovnik će se objaviti na mrežnoj stranici Ureda za udruge, na podstranici Savjeta.

 

 

 

 

                                                                                               PREDSJEDNIK

                                                                   SAVJETA ZA RAZVOJ CIVILNOGA DRUŠTVA

                                                                                               Danko Relić v.r.

 

 

           

U  Zagrebu, 20. svibnja 2020.